Napsali o nás

9.10.2017
FIRE, FIRE, FIRE … !!! 🔥🎸🎤👀☮️🔝
http://www.muzimax.cz/clanky/rozhovory/co-primitivove-provedou-s-prazskou-lucernou-387.html
lucerna clanek
PG lucerna
https://www.facebook.com/notes/the-primitives-group/co-primitivov%C3%A9-provedou-s-pra%C5%BEskou-lucernou/1979294412284852/
28.9.2017

The Primitives Group


27.7.2017
http://nymbursky.denik.cz/kultura_region/obrazem-festival-vyvrcholil-koncertem-legendy-ivana-hajnise-20170724.html


Fotky z undergroundového festˇáčku – Veliby u Nymburka
https://www.facebook.com/guerilla.labus/media_set?set=a.1489064081151220&type=3&pnref=story
3.5.2017
http://https://www.novinky.cz/vase-zpravy/jihocesky-kraj/ceske-budejovice/1087-44098-banda-primitivu-dorazi-podpalit-budejovickou-fabriku.html
2.5.2017
Ha, nová Xantypa!
A tam velký rozhovor s Ivanem Hajnišem, který si rozhodně nebere servítky!
XANTYPA
3
Duben 2017
noviny Písek
Ivan Hajniš, Valašský špalíček, Valašské Meziříčí 24.6.2016
24.5.2016 Valasky Spalicek,
3
2


3.12.2016, The Primitives Group, Homegrown-Club Varnsdorf
Homegrown-Club Varnsdorf: Jsem hodně pyšnej na to, že The PRIMITIVES Group zahráli poprvé ve Varnsdorfu, po dlouhé době, právě v našem klubu. 48 let jsme se neviděli a tak obrovský entuziasmus na všech stranách způsobil největší hudební událost za poslední léta v našem městě. Za 4 měsíce od premiérového combacku udělali The Primitives Group obrovský kus práce, obohatili a také pozměnili původní repertoár, což je výsledkem neúnavného snažení reagovat rychle na zkušenosti z četných koncertů po celé republice. Kapela se neustále vyvíjí, posouvá dopředu, živé vystoupení se od premiéry podstatně změnilo. Nejen více světel, kouře, pyrotechniky, ale i nová doprovodná filmová grafika na plátně Josefa Maděry z DAMU, to vše podtrhuje profesionalitu koncertu. Ivanův hlas ještě trochu zastřen po prodělané léčbě s antibiotiky, ale byl jako vždy vitální a jeho harmonika je bezkonkurenční. Rytmika Pepy Havlíčka a Martina Bergmanna byla famózní, bicí byly dynamické, dotvářely náladu každé skladby. Jarda Šantrůček je zkrátka kouzelník s klávesami, nejvíce se zamlouvaly Hammondovy varhany, bez nich by slavná „Light My Fire“ v podání The Primitives Group nebyla tak chytlavá. Zdeněk Burda, spoluzakladatel „Primitivů“ (1963), vynikající kytarista, žijící v Německu s obrovskou zkušeností v různých projektech, např. hrál v evropské mutaci muzikálu „Hair“, je vybaven úžasným citem pro sóla. Takoví byli The PRIMITIVES Group v Homegrown-Club Varnsdorf dne 3.12.2016.

V pátek 28.října ve Vinoři, Praha – Hoffmanův dvůr; na hradě patolízalové a sráči přebírali zdiskreditovaná vyznamenání a my slavili den státnosti pořádným blues a psychedelic rokecem s Primitives Group.
clanek

https://trutnovinky.cz/zpravy/kultura/2016/srpen/nad-bojistem-se-prehnala-metalova-smrst-skveli-byli-i-primitivove-a-revival-velvetu/

Kdo včera zavítal do Undergroundového stanu Ivana M. Jirouse, udělal dobře. Dočkal se totiž několika velmi zajímavých vystoupení. Kromě šumperského Kabaretu Dr. Caligariho, jehož členové při svých koncertech používají bizarní masky, to byla hlavně vynikající legenda českého undergroundu The Primitives Group s vůdčí osobností Ivana Hajniše. Byl to nevšední zážitek a Hajniš navíc vzpomenul stálici festivalu, dnes už zemřelého básníka a guru undergroundu Ivana Martina Jirouse, řečeného Magor.„Chceme hrát na tomto festivalu, protože jsme se mimo jiné zasloužili i o vstup Magora Ivana Jirouse na scénu undergroundu – zkazili jsme ho ze slušňáka na divoké zvíře undergroundu. A také proto, že si The Primitives Group zaslouží hrát na takových akcích pro lidi, kteří nás nikdy dříve neviděli nebo nebyli na světě, když jsme hráli,“ řekl Hajniš a jeho slova potvrdil teprve dvacetiletý Adam Kováč z Rychnova nad Kněžnou. „Je to pro mě totální objev, skvělá parta. Byl jsem z koncertu nadšený. Nikdy by mě nenapadlo, že budu poslouchat muziku svých dědů.“

6

Trutnov –  Open Air Festival 20.8.2016

GLOSA: Trutnoff ovládli Primitivové, metalisti i zarostlý Kanaďan.

2

3

Není pochyb, že druhý den letošního festivalu Trutnoff byl zasvěcený příznivcům tvrdých kytar, kteří si užili především kapelu Fear Factory. Na fanoušky jemnějších žánrů sice dramaturgie myslela také, ale mělo to háček. Úžasná byla show The Primitives Group a příjemným překvapením se stal Ben Caplan.

Vystoupení kapely The Primitives Group bylo dopředu velkou neznámou. Dalo se čekat cosi vzpomínkového, spíše uctivého než dobrého. A ono ne. Ani se nechce věřit, že tato parta dohromady nevystupovala skoro půl století.

Autor: Václav Hnátek

Zdroj: http://kultura.zpravy.idnes.cz/trutnoff-2016-druhy-den-glosa-dfn-/hudba.aspx?c=A160820_121107_hudba_vha

http://art.ihned.cz/hudba/c1-65384390-primitives-group-hajnis-koncert-trutnov-festival

18. srpen 2016 se po letech vrátí kapela Primitives Group, vystoupí v Trutnově

  • Hajniš oživí tuzemskou rockovou sestavu Primitives Group.
  • Ta vznikla roku 1965 pod názvem Primitivové, rozpadla se s Hajnišovým odchodem do emigrace.
  • Nová Primitives Group vystoupí 19. srpna na Open Air Festivalu Trutnoff.

Snímek z archivního záznamu z vystoupení Primitives Group.4autor: www.ceskatelevize.cz – Fenomén Underground

Na tuzemskou hudební scénu se po mnoha letech vrátí skupina The Primitives Group v čele se svým zakladatelem Ivanem Hajnišem. Oficiální pražská premiéra nové sestavy se uskuteční 18. srpna v Libockém pivovaru. Kapela má už potvrzeno několik koncertů po Česku a příští rok v zahraničí, informoval její mluvčí Roman Brejcha.

„Nápad comebacku The Primitives Group vznikl v autě na cestě domů do Prahy, kdy jsme v autě diskutovali odehraný koncert v nymburském klubu U Strejčka. Kamarádům se moc líbilo rockovější pojetí Ivan Hajniš & Dr. T.B.C. bandu a položili mi otázku, proč nepostavit novou, rockovější formaci, která se bude jmenovat stejně jako moji kdysi tak úspěšní The Primitives Group,“ uvedl Hajniš.

Noví The Primitives Group vedle Hajniše (zpěv, harmonika) vystoupí v sestavě Tomáš Pavelka (kytara), Jarda Šantrůček (klávesy), Martin Bergman (basová kytara), Pepa Havlíček (bicí) a Zdeněk Burda (kytara).

Kapela 19. srpna vystoupí na Open Air Festivalu Trutnoff.

Příští rok v srpnu se představí v Dánsku na Ballerupském hudebním festivalu.

Známá česká psychedelic-rocková skupina vznikla v roce 1965 pod názvem Primitivové.

Na The Primitives Group se přejmenovala v roce 1967.

Skupina je označována za jednu z prvních na světě, která na pódiu používala výtvarnou stylizaci, ohňové, pyrotechnické a kouřové efekty. V roce 1967 kapela vystoupila na prvním československém beatovém festivalu, o rok později pak i na jeho druhém ročníku. Rozpadla se v roce 1969, když Hajniš emigroval.

Po svém odchodu z tehdejšího Československa hudebník působil na americké a západoevropské bluesové scéně.

The Primitives Group hráli písně od skupin The Doors, The Fugs, The Pretty Things, The Jimi Hendrix Experience, The Animals, Mothers of Invention nebo The Velvet Underground. Na Primitives Group navázala v 70. letech skupina The Plastic People of the Universe

18. srpen 2016 – http://art.ihned.cz/c1-65405080-the-primitives-group-ivan-hajnis

Děkujeme panu redaktorovi Ivanu Hartmanovi za dnešní titulní místo v Art rubrice Hospodářských novin ………..

Hudebník Hajniš obnovuje českou bigbítovou skupinu Primitives Group v jiné době, v jiném kontextu

  • Zpěvák Ivan Hajniš obnovuje kapelu The Primitives Group, která hrála ve druhé polovině šedesátých let.
  • Ve své době patřili Primitives k nejprogresivnějším tuzemských kapelám.
  • Prosluli koncerty doprovázenými výtvarnými efekty, měli pomalovaná těla a jako rekvizity používali i živé ryby či ptáky.

ivan
Psychedelický Ivan Hajniš v 60. letech.
autor: Jan Ságl, archiv Ivana Hajniše

Občas se to stane. Při extatickém rockovém koncertu na muzikanty přiletí část dámského spodního prádla. Ovšem toho večera v pražském Music f Clubu na kapelu The Primitives Group vlétl těžší kalibr: kožená bunda i s peněženkou a doklady mladého kunsthistorika Ivana Martina Jirouse. Pozdější ideolog českého undergroundu a výjimečný básník tehdy, ve druhé polovině šedesátých let, viděl The Primitives Group poprvé a hned byl ztracen.

„Úplně jsem podlehl,“ vysvětlil v rozhovoru se spisovatelem Janem Pelcem, proč ze sebe v extázi strhnul bundu. Byl to iniciační zážitek a doposud „hodný hoch“ se od té chvíle začal proměňovat v Magora.

Ta příhoda už dávno vstoupila do mytologie československé „bigbítové“ scény šedesátých let a na té mytologii se Jirous svými esejemi podílel. Ale The Primitives Group, kterým výtvarní umělci kolem Jirouse − manželé Ságlovi nebo Dušan Kadlec − dotvářeli vizuální prezentaci, se z legend dnes po sedmačtyřiceti letech od svého rozpadu vynoří. Pod vedením zpěváka Ivana Hajniše, jehož Jirous zprvu zbožštil a pak zatratil, začnou opět vystupovat. V jiné době, v jiném kontextu, v jiné sestavě. A kdo ví, co bude létat vzduchem při dnešní premiéře v pražském Libockém pivovaru − nebo zítra na festivalu v Trutnově.

Koncem šedesátých let Jirous označil Hajniše nejprve za nejfantastičtějšího zpěváka, který je naprosto „psychedelic“, nesmírně něžný a podivně animální, v jehož osobě a projevu ožívá cosi z dávných mýtů a rituálů. Jenže po čase už Jirous tvrdil, že se Hajniš začal měnit v primadonu, která se na pódiu předvádí jako zpěvák pop-music.

Hajniš nikdy neměl ambice dělat velké umění. Už ze střední grafické školy ho vyhodili. Kantory neposlouchal, o hodinách si dělal náčrtky pódiových aparatur a snil, že se stane hvězdou showbyznysu a všechny holky budou jeho. Nebýt sovětské invaze roku 1968, možná by se mu to podařilo.

Občas sice Hajniše − jako máničku bez tehdy povinného razítka zaměstnavatele v občanském průkazu − zmlátili či zadrželi policajti a Primitives měli nízké gáže, i když třeba prý dvakrát denně vyprodali nějakou sportovní halu. Časem ale skupina na koncerty v Bratislavě či Ostravě létala letadlem, jak píše Hajniš ve svých vzpomínkách. Připadali si prý jako Beatles.

To, že se Primitives stali nejprogresivnější tuzemskou kapelou šedesátých let, bylo spíš výsledkem intuice než racionální úvahy. V pódiové prezentaci za pomoci líčení těl i tváří, ohňů, filmu a rekvizit včetně nahé dívky polepené peřím, živých ptáků či ryb přinejmenším o několik měsíců předběhli světové trendy. Často se třeba připomíná, že Kiss, byť hráli zcela jinou hudbu než Primitives, si začali líčit obličeje o mnoho let později. Jenže Kiss působili spíš jako bubáci z komiksového hororu, kdežto Primitives čerpali například z židovské kabaly.

Dnes už však i to, co bylo tehdy myšleno vážně, může působit komicky, především když mladí a mrštní muži zestárli o padesát let. A tak se obnovení Primitives, kde z původní sestavy kromě Hajniše bude hrát jen kytarista Zdeněk Burda, soustředí především na hudbu, ačkoliv Hajniš říká, že na dnešní koncert přijde s tváří pomalovanou symbolem Marsu. V návaznosti na někdejší Primitives to má logiku.

The Primitives Group v šedesátých letech hráli výhradně převzatý repertoár britských a amerických kapel, které v uzavřeném Československu nebylo možné slyšet ani z rádia či nahrávek, natož na koncertě. Podle Jirouse tak vlastně zastávali osvětovou činnost a „prázdné“ bigbítové publikum, náchylné nasáknout jakoukoliv hudbou, vedli správným, svobodomyslným směrem.

Jirous drsné a syrové kapele básnicky přičítal „lyrickou agresivitu“ a zdůrazňoval, že tato „jiná estetika“, která neměla na tuzemské scéně obdoby, je tvůrcem „jiné etiky“. Tím vlastně v komunistickém Československu definoval The Primitives Group téměř jako politickou kapelu.

Ovšem zástupci spíš nekonfliktního jemného bigbítu si z Primitives skoro utahovali. „Hráli hrozně, ale zase hezky u toho vypadali,“ vzpomínal v seriálu České televize Bigbít člen Olympiku Jan A. Pacák.

Pokud by obnovení Primitives také nyní hráli písně Doors či Franka Zappy jako dřív, samozřejmě by už nešlo o nic výjimečného. Asi i proto Ivan Hajniš avizuje, že základ repertoáru nových Primitives bude tvořit obsah jeho autorského alba Best of.

Hajniš po rozpadu Primitives emigroval do Švédska. Po listopadu 1989 se začal vracet do Prahy, hrál s různými sestavami hudebníků a napsal řadu písní inklinujících k blues.

Primitives po sobě původní autorský repertoár nezanechali. Sice před rozpadem natočili desku, kde byly kromě převzatých skladeb asi čtyři jejich společně složené písně, ale nahrávka nevyšla a záznam se nedochoval. Zůstaly jen fotografie Jana Ságla, krátké filmové záznamy, několik amatérských nahrávek, pozdější pamětnická vyprávění shrnutá v televizních seriálech Bigbít či Fenomén underground nebo útržky z Hajnišova kostýmu, které dodnes uchovávají někteří účastníci jednoho ostravského vystoupení Primitives.

Tehdy Hajniš skočil do publika a po údajné čtvrthodině ho lidé „hodili“ na pódium bez bundy, jen ve spodním prádle. Kostým se nedochoval, ale mýtus ano. A to je vlastně nejdůležitější.

Ivan Hartman – redaktor kulturní rubriky

Vše co proběhlo o našem návratu Českým tiskem …

http://musicweb.cz/pozvanky/the-primitives-group-jsou-zpet

http://www.denik.cz/hudba/na-tuzemskou-scenu-se-po-mnoha-letech-vrati-the-primitives-group-20160728.html

http://art.ihned.cz/c1-65405080-the-primitives-group-ivan-hajnis

http://art.ihned.cz/hudba/c1-65384390-primitives-group-hajnis-koncert-trutnov-festival

http://kultura.zpravy.idnes.cz/trutnoff-2016-druhy-den-glosa-dfn-/hudba.aspx?c=A160820_121107_hudba_vha

https://trutnovinky.cz/zpravy/kultura/2016/srpen/nad-bojistem-se-prehnala-metalova-smrst-skveli-byli-i-primitivove-a-revival-velvetu/

 

Ivan Hajniš – Ukradené dítě českého undergroundu
Blog Jan Raus

The Primitives Group jsou zpět
Eva Makovská Musicweb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The Primitives Group was the first Czech psychedelic music group founded in 1965. It was named The Primitives by Josef Bouček. The founding members were Ivan Hajniš, František Mašek, Zdeněk Burda, Jaroslav Křtěn and Karel Černý. The new name The Primitives Group was altered by their new manager Eugene Fiala. The band found their home stage in the F Club in Smíchov. The band belonged to one of the first ones using the fire and smoke effects. The band closely cooperated with a Czech poet Martin Magor Jirous, his wife Věra, and with a photographer Jan Ságl and his wife Zora, a progressive painter. Along with a group of artists the band members used special costumes and make-up originating in the Kabala star signs . The Fish Fest and Bird Fest were two absolutely unique cult events taking place in the F Club. The band performed at the First Czechoslovak Beat Festival in 1967 and 1968. The band ceased to exist after their singer Ivan Hajniš had emigrated to Sweden. The band also played covers by their contemporary famous band such as The Doors, Fugs, Pretty Things, Jimi Hendrix, Animals and Mothers of Invention. The band was later transformed into The Plastic People of the Universe in the Seventies. The band got back together in 2016 and they set out on tour. Since then, the band have performed ove twenty successful concerts throughout the whole country with a highly positive critical acclaim. They continue to tour in 2017 and you are very welcome to see their show! Band The Primitives Group: Ivan Hajniš – song, harmonica, acoustic guitar, Zdeněk Burda – solo guitar, Ivan Drimaj – bass guitar, Josef Havlíček – drums, Jarda Šantrůček – keyboards and hammond sound