Ivan Hajniš – zpěv + harmonika

Je český bluesový zpěvák, kytarista, hráč na foukací harmoniku a v neposlední řadě legenda československého undergroundu.
Ivan Hajniš, hvězda prvních dvou ročníků Beatového festivalu, je zapsán do historie českého bigbítu jako frontman The Primitives Group, první udergroundové kapely v Evropě, jedné z nejúspěšnějších a nejoriginálnějších českých rockových kapel 60. let. „Primitivové“ jsou uváděni jako první kapela na světě, která začala používat při koncertech doplňující efekty, jako ohně, peří, živé ptáky, ryby aj. Členové kapely se také malovali podle motivů hvězd z Kabaly.
V 60. letech byl frontmanem kapely The Primitives Group – české psychedelic rockové skupiny, která je označována za jednu z prvních skupin na světě, která na pódiu používala ohňové a kouřové efekty. Skupina byla velice populární už od svého založení a to roku 1965 až do roku 1969, kdy Ivan Hajniš emigroval do Švédska.
Ivan ovšem na hudbu nezanevřel a věnuje se jí stále aktivně dodnes. Koncertuje po celé Evropě a často také reprezentuje Českou republiku na významných mezinárodních událostech, jako jsou například: Ballerup International Music Festival (Dánsko), 20. Výročí pádu Berlínské zdi (s německou kapelou Mr. Speiches Monokel Blues Band) a další… Ivan si také zahrál s jedním z nejúspěšnějších trumpetistů světa Wyntonem Marsalisem (USA). Je pravidelným hostem na lodích plujících mezi Švédskem, Německem, Finskem a Estonskem. Vidět jste ho mohli také v televizi jak švédské, tak v české a to v pořadech: Blues ze Staré Pekárny, Večírky semaforu, Big Beat, Fenomén Underground atd. Vydal několik CD a LP s vlastní tvorbou, z nichž poslední nese název „Best of Ivana Hajniše“ – 18 originálních skladeb v anglickém jazyce. Ivan Hajniš napsal vynikající knihu Emigrace Primitiva – Pragoline Jindřicha Krause. Vydáno bylo 2000 výtisků a pro velký zájem se aktuálně tiskne další náklad. Vzhledem k úspěchu první knihy se Ivan rozhodnul napsat druhou s názvem Ukradené děti. Kniha byla vydána v nakladelství Jindřich Kraus – PRAGOLINE 2015.

The PRIMITIVES Group je kultovní česká psychedelic rocková skupina. Vznikla v roce 1965 pod názvem Primitivové.
Skupina je označována za jednu z prvních na světě, která na pódiu používala výtvarnou stylizaci, ohňové, kouřové, pyrotechnické, zvukové efekty a filmové projekce. S kapelou spolupracoval Ivan „Magor“ Jirous se svojí ženou a vymysleli líčení členů kapely podle hvězdných znaků Kabaly. Kultovními se staly speciální v té době naprosto unikátní originální happeningy v pražském F clubu – Fish Feast a Bird Feast. Skupina byla velice populární mezi diváky i hudebními kritiky už od svého založení až do roku 1969, kdy se rozpadla, když Ivan Hajniš emigroval do Švédska, kde žije do současnosti.

Obnovená verze Primitivů se vydala na turné koncem srpna 2016 a odehrála přes 20 koncertů v Čechách a na Moravě. Turné bude pokračovat i v roce 2017 a skupina překvapí ještě expresivnějším podáním své podiové show …
autor: Roman Brejcha

30

1-2

Uši Ivana Hajniše na Rádiu BEAT. 16.11.2016

slavek

Reportáž 24.6.2016 Ivan Hajniš, Valašský špalíček, Valašské Meziříčí

24.6.2016 Ivan Hajniš, Valašský špalíček, Valašské Meziříčí
24.5.2016 Valasky Spalicek,

3

2

Ivan 1
ivan 2

The Primitives Group was the first Czech psychedelic music group founded in 1965. It was named The Primitives by Josef Bouček. The founding members were Ivan Hajniš, František Mašek, Zdeněk Burda, Jaroslav Křtěn and Karel Černý. The new name The Primitives Group was altered by their new manager Eugene Fiala. The band found their home stage in the F Club in Smíchov. The band belonged to one of the first ones using the fire and smoke effects. The band closely cooperated with a Czech poet Martin Magor Jirous, his wife Věra, and with a photographer Jan Ságl and his wife Zora, a progressive painter. Along with a group of artists the band members used special costumes and make-up originating in the Kabala star signs . The Fish Fest and Bird Fest were two absolutely unique cult events taking place in the F Club. The band performed at the First Czechoslovak Beat Festival in 1967 and 1968. The band ceased to exist after their singer Ivan Hajniš had emigrated to Sweden. The band also played covers by their contemporary famous band such as The Doors, Fugs, Pretty Things, Jimi Hendrix, Animals and Mothers of Invention. The band was later transformed into The Plastic People of the Universe in the Seventies. The band got back together in 2016 and they set out on tour. Since then, the band have performed ove twenty successful concerts throughout the whole country with a highly positive critical acclaim. They continue to tour in 2017 and you are very welcome to see their show! Band The Primitives Group: Ivan Hajniš – song, harmonica, acoustic guitar, Zdeněk Burda – solo guitar, Ivan Drimaj – bass guitar, Josef Havlíček – drums, Jarda Šantrůček – keyboards and hammond sound