Historie


The PRIMITIVES Group byli první psychedelickou skupinou v zemích bývalého socialistického východního bloku. Jsou také označováni za průkopnicky jednu z prvních, která na pódiu používala výtvarnou stylizaci, líčení, pyrotechniku, ohňové a kouřové efekty a filmové projekce. Skupina se stala velmi populární a její divoká vystoupení vyhledávanou atrakcí. Kultovními se staly speciální v té době naprosto jedinečné stylové happeningy v pražském F clubu s názvem FISH Feast a BIRD Feast.  Peří, otevřené ohně, fosforeskující obleky, zlacené posmrtné masky, živé ryby a ptáci jako součástí unikátní show, věnované živlům. V historii nejen českého rocku doposud nikým nepřekonané. Přínos Primitivů a jejich velice silný vliv na české hudební scéně je málo doceněný a téměř nezdokumentovaný. 
Sestava PRIMITIVů 1965 -1969 : 
Ivan HAJNIŠ, Zdeněk BURDA, Jaroslav KŘTĚN, Jaroslav Erno ŠEDIVÝ, Josef JANÍČEK, Ivan PEŠL, Ludvík ŠÍMA, František MAŠEK, Karel ČERNÝ, Pavel PEŠTA, Tolja KOHOUT, Eugen FIALA (umělecký vedoucí).
Skupina vznikla v roce 1965 pod názvem Primitivové. Tento název vymyslel Josef Bouček a jejími původními členy byli Ivan Hajniš, František Mašek, Zdeněk Burda, Jaroslav Křtěn, Jaroslav Erno Šedivý a Karel Černý. Na The PRIMITIVES Group se přejmenovala v roce 1967 s příchodem manažéra Eugena Fialy. Domovskou scénu skupina našla na Smíchově v Music F Clubu. S kapelou spolupracoval významný básník a rebel Ivan „Magor“ Jirous se svojí ženou Věrou, fotograf Jan Ságl a jeho žena, progresivní malířka Zorka. S týmem umělců beatové dekády vymysleli líčení členů kapely podle hvězdných znaků Kabaly, speciální obleky, ohňové, zvukové a filmové efekty. V roce 1967 skupina vystoupila na prvním Československém beatovém festivalu, o rok později pak i na jeho druhém ročníku. Primitivové se stali velmi populární a v dobách před normalizačního socialismu i doslova zjevením a vyhledávanou atrakcí. Jejich divoké koncerty byly opředeny řadou excesů a skandálů, při vystoupeních hořely ohně a návštěvníci demolovali vyprodané sály. Skupina se rozpadla v roce 1969, kdy Ivan Hajniš emigroval do Švédska. The PRIMITIVES Group hráli písně od skupin The Doors, Fugs, Pretty Things, Jimi Hendrixe , Animals, The Who, Vanilla Fudge, Grateful Dead nebo Franka Zappy a Mothers of Invention. Na Primitivy navázala v sedmdesátých letech skupina The Plastic People of the Universe.
Poslední sestava skupiny z let 1968-69 před emigrací Ivana Hajniše
V Galerii z let 1965-68 učinkují:
Ivan Hajniš, Josef Janíček, Ivan Pešl, Ludvík Šíma, František Mašek, Karel Černý, Erno Šedivý, Zdeněk Burda, Jaroslav Křtěn, Pavel Pešta, Tolja Kohout, Ivan "Magor" Jirous, Věra Jirousová, Jan Ságl, Zorka Ságlová, Eugen Fiala ... 

Akce PG  
ZDROJ: Archiv skupiny